Boğaz Ağrısının Nedenleri ve Çözümleri

Tarih Oca 18 2014 - 7:46pm Yazar Çiğdem Kesik

Özellikle hava değişimleri ile birlikte soğuk havalarda grip ve nezle başlangıçlarında da görülen boğaz ağrılar ve akabinde meydana gelen öksürük, insanların hem günlük işlerinin aksamasına, hem de halsiz ve bitkin düşmelerine neden oluyor. Birçok nedeni bulunan boğaz ağrısı için sizlere çözüm önerileri sunacağız, ancak öncesinde boğaz ağrısının nedenlerini sıralayalım:

  • En önemli nedeni enfeksiyonlar olan boğaz ağrıları; akut franjit denilen bir hastalıkla açığa çıkmaktadır.
  • Mikrop ve bakterilerle de meydana gelen boğaz ağrılarında; bakterilerle oluşan ağrılar 1 hafta 10 gün içerisinde kendiliğinden geçmekte, mikrobik boğaz ağrılarında ise; antibiyotik kullanımı gerekmektedir.
  • Solunum yollarıyla oluşan enfeksiyonlar da yine boğaz ağrısına yol açmaktadır.

Boğaz Ağrısı 2 Boğaz Ağrısının Nedenleri ve Çözümleri

Boğaz Ağrısı İçin Çözüm Önerileri

Öncelikle bu yöntemlerin risksiz bir boğaz ağrısı durumunda etkili olduğunu belirtmek isteriz. Önemli bir durum halinde kesinlikle evde kendi yöntemlerinizle değil; doktor kontrolünde tedavi olmasınız.

  • Bu alanda kullanılabilecek en pratik yöntem; gargara ve pastil kullanımıdır. Boğaz bölgesini rahatlatacak olan bu yöntemlerle rahat nefes alabilmeniz için uygun ortam oluşacaktır.
  • Özellikle enfeksiyon yoluyla ortaya çıkan boğaz ağrılarında; vitamin kullanımı önemli olmaktadır.
  • Mikrop yoluyla meydana gelen boğaz ağrılarında ise; düşük dozlu antibiyotikler kullanabiliriz.
  • Boğaz ağrıları için ayrıca sıcak içecekler tüketmek gerekiyor. Ancak çay, kahve, nescafe gibi içecekler değil; bitki çayları tüketilmelidir. Çay, kahve, nescafe türü içecekler boğazda kalıntı oluşturmakta ve boğaz ağrısı esnasında kişiye daha fazla zorluk çıkarmaktadır.
  • Boğaz ağrıları için bol bol C vitamini alınmalıdır. Mandalina, portakal gibi C vitamini içeren besinlerle bunu sağlamak mümkün.

 

Boğaz Ağrısı Boğaz Ağrısının Nedenleri ve Çözümleri

Sizlere sunduğumuz önerilerden sonra yine belirtmek isteriz ki; boğaz ağrısının önemli bir neden içermesi ve şiddetli bir şekilde devam etmesi sonucunda kesinlik uzman bir doktora danışılmalıdır. Aksi takdirde daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Ruj Renkleri olarak sizlere bu alanda yazılarımızı sunmaya devam edeceğiz…

Boğaz Ağrısı 3 Boğaz Ağrısının Nedenleri ve Çözümleri

 

Yazar Hakkında

Birçok sitede editörlük tecrübesi yaşadıktan sonra Ruj Renkleri dahilinde yazılarımı sunmaya başladım. Kadın moda ve yaşam konularında tecrübeli ve gündemi takip eden yazılarımı sizlere sunuyor olacağım.

Yanıt Bırak