Vücuttaki Ödemin Nedenleri

Tarih Eki 3 2013 - 11:42pm Yazar Çiğdem Kesik

tuz ve su Vücuttaki Ödemin Nedenleriİnsan bedeninde damar içerisinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi sonucunda ödem durumu gelişir. Alınan su ve tuz miktarı vücutta şişme ve ödem gelişiminde çok önemlidir.

Gözle görülür bir ödem yani vücutta su toplaması olduğunda üç litre kadar fazla sıvı vücutta birikmiş demektir. Ödem oluşumunda böbrekten su ve tuz tutulumu önem taşır.

Vücutta sıvı birikimi, bölgesel ya da tüm vücudu içerecek şekilde genel olabilir, bunların nedenleri farklıdır.

ödem Vücuttaki Ödemin NedenleriTıkayıcı bir kitle, enfeksiyon ya da damar tıkanıklığı buna yol açabilir. Her iki bacak şişmesi aşırı varisler, kalp yetersizliği, lenfatik tıkanıklık, sürekli oturma ve hareketsizliğe bağlı olabilir. Yüz, dudak ve gözde oluşan ödem oluşumunun en önemli nedeni, alerjik reaksiyonlar ya da kanda protein düşüklüğü olabilir.

Kalp ve karaciğer gibi organ yetersizliklerinde de karın zar ve akciğer zarında sıvı birikimi olur; ayrıca bazı kanserlerin yayılması sonucunda karın ve akciğer zarlarında sıvı birikimi sıkça gözlenir. Ödemin süresi yaygınlığı ve kişide ek bir rahatsızlık olup olmaması tanıda ve tedavide büyük önem taşır.

Yazar Hakkında

Birçok sitede editörlük tecrübesi yaşadıktan sonra Ruj Renkleri dahilinde yazılarımı sunmaya başladım. Kadın moda ve yaşam konularında tecrübeli ve gündemi takip eden yazılarımı sizlere sunuyor olacağım.

Yanıt Bırak